Ses Teli Hastalıkları

1- Vokal nodül

Vokal nodül veya şarkıcı hastalığı, yanlış frekansta şarkı söyleyenler, işportacılar, çok bağıranlar veya ezan okuyanlarda daha çok görülür. Mesela ses frekansını bilerek metal söyleyen şarkıcılarda bulunmaz. Çoğu zaman iki taraflı olur. İlk evrelerinde ses eğitimi ile düzelebilir. Daha sonraki evrelerde ameliyat gerekir. Ameliyatı cerrahi açıdan oldukça zarif, hastalar içinse kolaydır. Aşağıda erken dönem vokal nodülü görüyorsunuz.
2- Vokal polip

Vokal polip, ses tellerinde tek taraflı veya iki taraflı kitlelerdir. İyi huylu kitleler olup tanısı her ihtimale karşı kesinlikle patolojik olarak konulur. Tedavisi ameliyattır. Ameliyatı hasta için kolaydır. Aşağıda sağ ses telinde polip görüyorsunuz. Bu sefer sizin sağınız, hastanın sağı ile aynıdır.
3- Reinke ödemi

Bu hastalık çok sigara içenlerde oluşur. Hemen hemen her zaman iki taraflı olur. Ses telleri aşırı şiş ve pelte halindedir. Altından başka hastalık çıkma ihtimali olduğu için (çünkü çok sigara içenlerde olur) mutlaka ameliyat edilmesi gerekir. Sigaraya devam edilirse tekrarlar. Ameliyatı hasta için kolaydır. Aşağıda iki taraflı Reinke ödemini görüyorsunuz.
4- Ses teli kanseri (Gırtlak kanseri)

Kanser terimi hastaların en çok korktuğu şeydir. Ancak kanserin evreleri ve türleri var. Bazı kanser türleri diğerlerine göre tedaviye iyi yanıt verir. Özellikle erken dönemde yakalanırsa tedavisi kolaydır. Gırtlak kanseri boyun lenf bezlerine ve akciğere yayılma olasılığı yüksek olan bir kanser türüdür. Sigara ve alkol kullanımı ile yakın bağlantılı olup çoğu zaman ses kısıklığı ile kendisini gösterir. Bu yüzden orta yaşın üzerinde sigara içen ve ses kısıklığı olan herkes kısa sürede bir KBB uzmanına gitmelidir. Aşağıda sol ses telinde erken dönem ses teli kanserini görüyorsunuz.
Tasarım Has Ajans