Burunun Şekil Bozukluğu ve  Rinoplasti Ameliyatı

Rhinoplasti burun sekil bozukluğunu düzeltmek amacıyla yapılan cerrahi işlemdir. Rhinoplasti adı altında yapılan bu işlemde ayrıca hastanın nefes almasını engelleyen kemik ve kıkırdak eğrilikleri düzeltilebilmektedir.Estetik burun ameliyatındaki amaç yüzün profiline uygun doğal ve ameliyat olduğu belli olmayan bir burun yapmaktır.

Burun yüzün orta bölümünde yer alan fonksiyon olarak havanın geçişini sağlayan organdır.  Ameliyat sırasında bu konuya dikkat etmek gerekmektedir.Ayrıca bozuk olan fonksiyonlar aynı ameliyat sırasında düzeltilmelidir.

Ameliyatın başarı oranı hastanın cilt özelliği (Kalın/İnce) , kıkırdakların inceliği ve şekli, kıkırdak ve kemikte gelişen eski travmalara bağlı şekil bozuklukları ve dokuların iyileşme potansiyeli belirler. Estetik Burun Ameliyatı kemik ve kıkırdak dokularını deri ve mukozadan ayırarak, kemik ve kıkırdak yapılarını yeniden şekillendirme işlemidir. Hastanın burun deliklerinden içeriye yapılan kesilerle gerçekleştirilir.

18 yaşını doldurmuş veya kemik büyüme yaşını tamamlamış hastalar estetik burun ameliyatı için uygun aday olarak kabul edilir. Hastaya ameliyatla ilgili geçekçi ve doğru bilgi verilmeli ve cerrah, hastanın beklentileriyle ortak bir noktada buluşabileceği taktirde ameliyat kararı alınmalıdır.

Estetik burun ameliyatı en uygun şartlarda genel anestezi altında yapılır. Ortalama 2 saat süren bir operasyondur. Ameliyat sonrası burun deliklerine özel tamponlar ve burun üzerine koruyucu atel yerleştirilir. Ameliyatın karmaşıklığı ile orantılı olarak göz etrafında şişlik ve morluklar oluşur. Tamponlar 2-3 gün sonra alınarak hastanın nefes alması sağlanırken , koruyucu atel ise bir 7-10 gün sonra alınarak hastanın normal hayatına dönebilir. Ancak ameliyat sonrası ilk bir ay boyunca buruna gelen olası darbelerden kaçınılmalıdır.

Estetik burun ameliyatından sonra gözle görülür şişlikler 15-20 gün içinde gerilemektedir. Burun son şeklini alması içinse 6 ay-1 yıl beklenmelidir. Hasta belirli aralıklarla kontrole çağrılır ve  değişiklikler hasta ile izlenir.


        

Tasarım Has Ajans