UYKU APNE HASTALIĞI NEDİR?

Bu hastalık özetle horlama ve uyurken nefes almada kesintilerle seyreden bir hastalıktır. Nefes almada kesintiden kasıt 10 saniyeden uzun süren kesintilerdir. Bu olayların sonucunda hastalarda;

1-Gündüz uyuklaması

2- Sabah yorgunluğu

3- Kilo verememe

4- Dikkat dağılması

5- Cinsel bozukluklar

6- Tansiyon ve kalp hastalıkları

7- Ani ölüm

gibi şikayet ve olaylarla karşılaşılabilir. Bir çok trafik kazasının nedeni uyku apne hastalığı olduğundan ve sadece tıbbi bir sorun olmayışı devletler için büyük maddi kayıplara neden olmaktadır. Özellikle uzun yol sürücüleri ve gece yolculuk yapan sürücüler için bu hastalık oldukça tehlikelidir.

Ayrıca bu hastalıkta bir de sosyal sorunlar mevcuttur. Uyku apne hastası olan kişinin eşi önce onu uyurken dürtmeye başlar. Daha sonra zaman zaman yatak odasından çıkar. Daha sonra ise yatak odaları tamamen ayrılır. Ayrıca aşırı horlayan hastalar kimse evine yatılı olarak davet etmediği gibi uzun otobüs veya uçak yolculuklarında da diğer yolcular tarafından sık sık uyarılır.

Yani olayın bir tıbbi, bir de sosyal tarafı var. Hele yeni evlendiyseniz ne yazık ki daha ilk geceden sorunlarınız olacak.

Bu hastalık genelde 3 derecede değerlendirilir.

1- Hafif UAH: Yani bir saatte 5-15 kez nefesiniz kesiliyor.

2- Orta UAH: Yani bir saatte 15-30 kez nefesiniz kesiliyor.

3- Ağır UAH: Yani bir saatte 30'dan fazla nefesiniz kesiliyor.

Uyku apne ile ilgili doktora gittiğinizde muayene başlamadan önce bazı sorulara cevap vereceksiniz. Dünyada rutin olarak sorulan 8 soru var. Bu sorulara vereceğiniz yanıtlara göre bazı puanlar verilir. Toplam skorunuz 0-24 arasında değişebilir. Bu sorulara verilen yanıtlar sonucu elde edilen skor hastalığın düzeyi ile ilgili olup en az yapılacak tetkikler kadar değerlidir. Bu sorulara EPWORTH SLEEP SCALE adı verilir.

Tasarım Has Ajans